Księga Gości
Wizyt:
Dzisiaj: 19Wszystkich: 246984

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Wydarzenia » Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Na całym świecie co roku,  w trzeci czwartek listopada obchodzony  jest Dzień Rzucania Palenia Tytoniu zainicjowany w Stanach Zjednoczonych. Ideą tego dnia jest zachęcenie palaczy do zerwania z nałogiem. W Polsce akcja ta również przyjęła się i organizowana jest od blisko 30 lat przez Fundację ,,Promocja Zdrowia”.

W tym roku dzień ten przypadł na 19 listopada.

Nasze przedszkole również włączyło się w obchody tego dnia.  Realizowane były zajęcia edukacyjne w ramach profilaktyki antynikotynowej, celem których było uświadomienie zagrożeń jakie wnikają z palenia tytoniu. W trakcie pogadanek dzieci dowiedziały się jak palenie szkodzi dorosłym, że jest  przyczyną wielu chorób i jak wiele trujących substancji zawiera papieros i dym papierosowy. Dowiedziały się też, że wdychanie dymu papierosowego przez dzieci jest bardzo szkodliwe . Nasze przedszkolaki brały udział w zorganizowanych zabawach i rozmowach kierowanych, promujących zasady zdrowego stylu życia bez nałogów - bez papierosów. Zamiast palić papierosy, przyjemniej i zdrowiej jest pooddychać świeżym powietrzem na spacerze lub wycieczce. Przeprowadzone zostały zabawy ruchowe i ćwiczenia oddechowe . Nie zabrakło też piosenek i wierszy nawiązujących do tego tematu oraz zajęć plastyczno-technicznych. W trakcie tych ostatnich dzieci z pomocą pań, wykorzystując różne techniki plastyczne, wykonały plakaty zniechęcające do niezdrowego nałogu, które zostały umieszczone na głównych i bocznych drzwiach wejściowych do przedszkola. Przedszkolaki wykonały również z kartonu dwa duże modele „złowrogich papierosów”, na których umieściły swoje rysunki i hasła antynikotynowe. Dzieci przebierały się w nie i odgrywały scenki dramowe. Nasze dzieciaczki bardzo angażowały się w każdą formę zajęć, a w rozmowach wyrażały gorące pragnienie, by dorośli w ich rodzinach porzucili ten okropny nałóg, jakim jest palenie papierosów. Na zakończenie dnia, każde dziecko zabrało  do domu dla bliskich własnoręcznie wykonany antynikotynowy znaczek z napisem „Nie pal, proszę!” oraz informacje i ulotki w formie książeczki ozdobionej przez siebie antynikotynowymi elementami. Informacje zawierały treści uświadamiające o negatywnych skutkach palenia tytoniu i promujące zdrowy styl życia.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu to świetna okazja, by pożegnać się z tym nałogiem. Wszystkim, którzy postanowią rzucić palenie, życzymy powodzenia i trzymamy za nich kciuki J.

Tekst: Dorota Domagalska-Typa

Zdjęcia: Magdalena Kwinta, Elżbieta Wojnarowska-Pyzia, Dorota Domagalska-Typa