„Co słonko widziało - jesień”

Wydarzenia » „Co słonko widziało - jesień”

W bieżącym roku szkolnym najstarsza grupa przedszkolna – Smerfy, uczestniczy w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Co słonko widziało”. Założeniem projektu jest wprowadzanie dzieci w otaczający świat poprzez piękno literatury Marii Konopnickiej, autorki  wierszy dla dzieci, które napisane są tekstem rymowanym, promowanie czytelnictwa oraz  wzbogacanie wiedzy i słownictwa dzieci. Organizatorem projektu jest Przedszkole Publiczne w Siemiechowie, które poprzez zaproponowane działania pragnie przybliżyć dzieciom postać Marii Konopnickiej. Wprowadzeniem do projektu był wiersz „Poranek”, który potrafi pięknie wyrecytować każdy starszak,w sali założony został kącik literatury Marii Konopnickiej, w którym zgromadzone zostały książki autorki, dzieci wspólnie wykonały sylwetę słońca, które, tak, jak i jej wiersze towarzyszy nam w ciągu roku. W ramach realizacji modułu jesiennego opracowany został temat „Złota jesień plony liczy” - dzieci poznały przepiękny wiersz M. Konopnickiej pt. „Jesienią”, podziwiały piękne jesienne krajobrazy Polski oraz prowadziły obserwacje przyrodnicze podczas licznych spacerów pod hasłem „Cudny jest nasz kraj”.. Podczas prowadzonych obserwacji, zajęć praktycznych w sadzie i w ogrodzie dzieci zbierały dary jesieni, które gromadzone były w kąciku przyrody pod hasłem „Jesienne kompozycje”. Zgromadzone dary wykorzystywane były podczas zajęć matematycznych oraz plastycznych i konstrukcyjnych. W przedszkolnej spiżarni znalazły się wykonane przez dzieci przetwory na zimę – kiszone ogórki, kompot z jabłek, suszone owoce. Z warzyw powstały wspaniałe kukiełki, które wykorzystywane były do teatrzyków stolikowych. Kolejnym etapem jesiennego modułu realizowanego projektu był temat „Jestem Polką, Polakiem”, podczas którego dzieci poznały wiersze poetki pt. „Pojedziemy w cudny kraj” oraz „Jak Wisła szła do morza”. Podczas zajęć dzieci poznawały piękno naszego kraju z wykorzystaniem tablic graficznych, widokówek, prezentacji multimedialnej, uczestniczyły w uroczystości z okazji Święta Niepodległości z udziałem całego przedszkola, śmiało mogą powiedzieć – Jestem Polką, Polakiem, znam swój kraj, znam polskie symbole narodowe.

Tekst: Ewa Jamróz

Zdjęcia: Ewa Chlebda, Ewa Jamróz