„Co słonko widziało” – zima

Wydarzenia » „Co słonko widziało” – zima

W okresie zimowym w grupie III (Smerfy) realizowany był kolejny moduł projektu edukacyjnego „Co słonko widziało”. Dzieci poznawały świat w zimowej szacie podczas realizacji tematu „Zima jest mroźna – idą śnieżyce, zawieje” W tematykę wprowadził  wszystkich wiersz M. Konopnickiej „Zła zima”. Dzieci poznawały zjawiska atmosferyczne zimy, przeprowadzały zabawy badawcze badając właściwości śniegu, sprawdzały, czy śnieg jest czysty, bawiły się ze śniegiem w ogrodzie przedszkolnym między innymi tocząc ogromne kule. Podczas spacerów podziwiały zimowe krajobrazy, fotografowały piękno naszego regionu w celu wykonania albumu „Cudny jest nasz kraj”, a także wykonywały prace plastyczne „Pani Zima oczami dziecka”. Kolejny wiersz M. Konopnickiej „Sanna” oraz „Ślizgawka” były okazją do poznawania zimowych zabaw dawnych i tych dzisiejszych, wspólnie z dziećmi opracowany został kodeks „Bezpiecznej zimowej zabawy”.

Przepiękny wiersz M. Konopnickiej „Krasnoludki” wprowadził wszystkie dzieci w bajkowy nastrój kolejnego modułu zimowego „W bajkowym świecie”. Smerfy pracując metodami aktywnymi (burza mózgów, metaplan pomysłów, dywanik pomysłów) zastanawiały się, czy krasnoludki naprawdę istnieją, gdzie mieszkają, jak wyglądają, jak się ubierają, czym się zajmują, usiłowały odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego chciałbym zostać krasnoludkiem?” Aby udowodnić wszystkim, że krasnoludki są na świecie, zorganizowany został w grupie Dzień Krasnoludków, wszyscy zjawili się w przedszkolu w krasnoludkowych przebraniach, a w sali pojawiła się wspaniała krasnoludkowa sceneria. Wszystkim towarzyszyła w tym dni piosenka „My jesteśmy krasnoludki”. Dowolnie wykorzystując kącik plastyczny dzieci wykonywały emblematy charakterystyczne dla krasnoludków: czapki, kokardy, w sali pojawiły się wspaniałe sylwety krasnoludków z rolek po papierze toaletowym, drucików kreatywnych, bibuły itp. Funkcjonująca w tym dniu „Krasnoludkowa fotobudka” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, wszyscy pragnęli mieć krasnoludkowe zdjęcie do wspólnego krasnoludkowego albumu. Metodą teatrzyku obrazkowego kamishibai przedstawiona została bajka M. Konopnickiej „O sierotce Marysi”. Dzieci mocno przeżywały historię sierotki Marysi, a teatrzyk obrazkowy bardzo się podobał również w grupach młodszych podczas zajęć koleżeńskich.

W trakcie realizacji kolejnego modułu „W dawnych czasach” dzieci poznały kolejny wiersz M. Konopnickiej „Pranie”, a w sali pojawiły się wspaniałe eksponaty urządzeń, z których w codziennej pracy korzystali pradziadkowie. Dzieci dotykiem próbowały rozpoznać takie urządzenia jak tarka do prania, lampa naftowa, deska do serów, sito do mąki itp.  Zgromadzone eksponaty zebrane zostały we wspaniałym kąciku regionalnym. Bardzo dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc w jego zorganizowaniu. Dzieci poznawały dawne i współczesne urządzenia, które umiejscowiły na linii czasu. Poznały również pojęcie wielopokoleniowej rodziny, porównywały zdjęcia stare i współczesne, czarno – białe i kolorowe. Oglądały również zdjęcia przedszkolne z różnych okresów, poznając w ten sposób  historię swojego przedszkola.

Tekst: Ewa Jamróz

Zdjęcia: Ewa Chlebda, Ewa Jamróz